Rugby Oregon Online Registration Registration | Rugby Oregon skip navigation
    TO RETURN TO RUGBYOREGON.COM, CLICK ON THE RUGBY OREGON LOGO.
Standings - Varsity Premiership
Team Games Win Draw Loss Game
Points
Ref.
Points
Total
Points
UNION HS 1 7 7 0 0 28 2 30
PORTLAND PUMAS 7 6 0 1 24 0 24
OREGON CITY HS 7 5 0 2 20 2 22
LINCOLN HS 7 4 1 2 18 0 18
REYNOLDS HS 7 3 0 4 12 2 14
SUMMIT HS 7 3 0 4 12 2 14
NEWBERG HS 7 2 0 5 9 2 11
PRAIRIE HS 7 1 2 4 8 2 10
UNION HS 2 7 1 1 5 6 2 8
BATTLE GROUND HS 7 0 2 5 5 2 7
Scoring System: Win = 4, Tie = 2, Loss by 7 or less = 1, Loss by more than 7 = 0
Results for cross-divisional matches are included in the win/loss record but do not count toward "Game Points"

Schedule - Varsity Premiership     

TimeHome Team Visiting Team Location Referee Athletic Trainer
Friday, 3/18/2016
5:30 PM  PRAIRIE HS 22BATTLE GROUND HS22Laurin MS John DeWitt Kyle Pirtle
Saturday, 3/19/2016
12:00 PM  UNION HS 140OREGON CITY HS5Delta Park #5 Kurt Murrell Tina Garcia
1:00 PM  REYNOLDS HS10LINCOLN HS 38Reynolds HS Gerard Schneider Gina Parisi
1:30 PM  PORTLAND PUMAS35NEWBERG HS 0Delta Park #5 Setelo Lavemai Tina Garcia
2:30 PM  SUMMIT HS31UNION HS 213High Desert MS John Chunn Tessa Adair
Saturday, 3/26/2016
1:00 PM  BATTLE GROUND HS10UNION HS 210Laurin Middle School Peter Tuck Christina Ippolito
2:30 PM  PRAIRIE HS 5UNION HS 140Laurin Middle School Setelo Lavemai Bryce Gillespie
Saturday, 4/2/2016
9:00 AM  UNION HS 27PORTLAND PUMAS42Lents Park #2 Fergus Nolan Erin Russell
10:30 AM  LINCOLN HS 0UNION HS 135Lents Park #2 Ben Winegar Erin Russell
11:00 AM  SUMMIT HS5NEWBERG HS 17Central OR Community College Dan Sowerby Cuyla Dudley
11:00 AM  REYNOLDS HS47PRAIRIE HS 12Reynolds HS Ryan Curtis Sarah McSweeney
3:00 PM  OREGON CITY HS57BATTLE GROUND HS29Northgate Park #2 Peter Tuck Erika Irwin
Saturday, 4/9/2016
9:00 AM  UNION HS 219LINCOLN HS 39Delta Park #1 Kelly Hallam Tina Garcia
1:30 PM  PORTLAND PUMAS42OREGON CITY HS20Delta Park #1 Rod Puentes Tina Garcia
1:30 PM  NEWBERG HS 6UNION HS 141Renne Field Jon Whitefield Lalanya Fisher
4:30 PM  SUMMIT HS0REYNOLDS HS35Pilot Butte MS Dan Sowerby Jordan Bigam
Saturday, 4/16/2016
10:00 AM  PRAIRIE HS 44UNION HS 229Laurin Middle School Ryan Curtis Christina Ippolito
10:30 AM  OREGON CITY HS41REYNOLDS HS24Delta Park #9 Rod Puentes Bryce Gillespie
11:30 AM  UNION HS 145PORTLAND PUMAS12Laurin Middle School Shane Kennedy Christina Ippolito
1:00 PM  BATTLE GROUND HS22SUMMIT HS40Laurin Middle School John DeWitt Christina Ippolito
3:00 PM  LINCOLN HS 29NEWBERG HS 19Delta Park #9 Taane Tuitavake Bryce Gillespie
Saturday, 4/23/2016
10:00 AM  NEWBERG HS 31UNION HS 236Renne Field Karl Schroeder Lalanya Fisher
11:00 AM  OREGON CITY HS44PRAIRIE HS 10Delta Park #1 Ben Winegar Chris Rogers
12:00 PM  REYNOLDS HS12PORTLAND PUMAS28Reynolds HS Setelo Lavemai Cassi Martin
12:30 PM  SUMMIT HS29LINCOLN HS 44Pine Nursery Park Jon Whitefield Jordan Bigam
2:30 PM  BATTLE GROUND HS0UNION HS 135Laurin Middle School Fergus Nolan Tina Garcia
Saturday, 4/30/2016
9:00 AM  LINCOLN HS 10PRAIRIE HS 10Delta Park #9 Taane Tuitavake Ali Novak
12:30 PM  PORTLAND PUMAS40SUMMIT HS5Delta Park #1 Gavin Curtis Bryce Gillespie
1:00 PM  BATTLE GROUND HS10NEWBERG HS 14Laurin Middle School Dan Hill Shelly Jones
1:30 PM  UNION HS 145REYNOLDS HS10Delta Park #9 Marc Gillette Ali Novak
3:00 PM  UNION HS 27OREGON CITY HS42Delta Park #9 Ryan Curtis Ali Novak
Saturday, 5/7/2016
10:00 AM  PORTLAND PUMAS40LINCOLN HS 5Delta Park #9 Rod Puentes Ali Novak
11:00 AM  NEWBERG HS 12OREGON CITY HS22Renne Field Marc Gillette Kaleigh Phillips
12:30 PM  PRAIRIE HS 5SUMMIT HS17Laurin Middle School Taane Tuitavake Garrett Skelton
2:00 PM  BATTLE GROUND HS19REYNOLDS HS53Laurin Middle School John DeWitt Garrett Skelton
Friday, 5/13/2016
CUP SEMI FINAL #1 - PORTLAND PUMAS (71) vs. OREGON CITY HS (5) Lents Park #3 Kurt Murrell Ali Novak
Saturday, 5/14/2016
CUP SEMI FINAL #2 - UNION HS (74) vs. LINCOLN HS (0) Delta Park #1 Rod Puentes
BOWL SEMI FINAL #1 - SUMMIT HS (12) vs. NEWBERG HS (27) Lents Park #3 Chad Douglas
BOWL SEMI FINAL #2 - REYNOLDS HS (36) vs. PRAIRIE HS (5) Delta Park #1 Fergus Nolan
WOODEN SPOON FINAL - BATTLE GROUND HS (35) vs. UNION HS 2 (0) Lents Park #2 Marc Gillette
Saturday, 5/21/2016
STATE CHAMPIONSHIP MATCH - UNION HS (49) vs. PORTLAND PUMAS (38) Delta Park #1 Rod Puentes
PLATE FINAL - OREGON CITY HS (30) vs. LINCOLN HS (10) Delta Park #9 Peter Tuck
BOWL FINAL - REYNOLDS HS (36) vs. NEWBERG HS (17) Lents Park #3 Dan Hill
SHIELD FINAL - SUMMIT HS (17) vs. PRAIRIE HS (24) Lents Park #3 Josh Henman